Kominek obok rekuperatora

Kominek obok rekuperatora

 

Kominek jest oznaką nie tyle luksusu, co nawet często kaprysu właścicieli. Nie ma nic przyjemniejszego niż widok trzaskającego ognia. Jednak na http://www.wojwent.com/rekuperacja-rekuperatory/ traktującej o rekuperatorach, zasiano we mnie ziarno niepewności. System wymiany ciepła to oczywiście bardzo wiele korzyści, ale i one wymagają pewnych wyrzeczeń.

  • Jeśli lubisz otwarty, niczym nieosłoniony kominek to musisz się zastanowić czy rekuperator jest dla Ciebie. Kominek musi być bowiem zamknięty!
  • Drugim warunkiem musi być dostarczone osobą drogą powietrze, które sprawi że ogień na nam nie zgaśnie. Jeśli tego nie zrobimy cała praca naszego rekuperatora pójdzie na marne i powietrze będzie wykorzystywane przez ogień, a nie przez nasze płuca.
  • Warto na samym etapie projektowania i budowy naszego domostwa zastanowić się jak chcemy połączyć oba dobrodziejstwa.
  • Może zdarzyć się tak, że im większy kominek i dom, tym większy rekuperator będzie nam potrzebny. Jeśli jednak nie chcemy montować i dostosowywać wymiennika ciepła tylko i wyłącznie ze względu na nasz kominek, warto nieco zwolnić maszynę w trakcie palenia się ognia, tak aby nie działała na próżno.

 

Jeśli lubisz otwarty, niczym nieosłoniony kominek to musisz się zastanowić czy rekuperator jest dla Ciebie - twierdzi specjalista.
Jeśli lubisz otwarty, niczym nieosłoniony kominek to musisz się zastanowić czy rekuperator jest dla Ciebie.

 

Rekuperator nie będzie musiał wówczas wymieniać powietrza, które i tak zaraz zostanie skażone dwutlenkiem węgla. Po skończonym seansie, nie musimy od razu wywietrzać mieszkania. Wystarczy zejść do piwnicy lub garażu, w zależności od tego gdzie będzie umiejscowiony rekuperator i przywrócić go do stanu poprzedniego, sprzed palenia w kominku.