Zalety kominków dla zdrowia fizycznego i psychicznego

Zalety kominków dla zdrowia fizycznego i psychicznego

Zalety kominków dla zdrowia fizycznego i psychicznego

Hygge to ulotne momenty, które dają nam poczucie radości i szczęścia. Jednym z kluczowych elementów tego duńskiego stylu życia jest spędzanie czasu w ciepłym domu przy rozgrzanym kominku, w otoczeniu świeczek, z kubkiem dobrej herbaty w ręku, kiedy na zewnątrz jest szaro i ponuro. Posiadanie kominka w domu to nie tylko modny must have. Spędzanie czasu w domu, przy ciepłym piecyku ma świetny wpływ na nasze zdrowie: zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Ogrzej się

Ogrzewanie mieszkania ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Ciepło zapobiega rozwijaniu się wilgoci, a co za tym idzie pojawianiu się grzybów. Suche ściany podtrzymają nasz dom dłużej. Nie zniszczą się też ważne dokumenty w papierowej wersji. Utrzymanie zrównoważonej temperatury i odpowiedniego przewiewu nie pozwoli też na rozwój chorobotwórczych bakterii i wirusów. Dlatego warto wyposażyć nasz dom w systemy kominowe najwyższej jakości np. https://sklep.auroks.pl/kominy-systemy-kominowe , aby być w pełni zadowolonym z naszego domu.

Kiedy wracamy z pracy, a dzieci ze szkół, po przebywaniu na minusowych temperaturach nasze organizmy są wychłodzone, a co za tym idzie osłabione. Przebywanie w ciepłym pomieszczeniu przez kilka minut, powoduje podwyższenie naszej temperatury ciała do odpowiedniej wartości. Co za tym idzie nasz organizm się wzmacnia i ma siły do walki z ewentualnymi chorobotwórczymi czynnikami. Czujemy się osłabieni? Coś nas bierze? Nic tak nie pomoże jak gorąca herbata z sokiem z lipy i krótka drzemka pod ulubionym kocem w ciepłym mieszkaniu. Niskie temperatury nie wpływają dobrze na nasze stawy oraz mięśnie, które szybko się napinają. Ciepło zapobiega reumatyzmowi.

Trochę ciepła

Skandynawowie wiedzą co robią, spędzając wolne chwile po pracy w rodzinnym gronie, w ciepłym domu. Z resztą nawet w polskim języku istnieje mnóstwo zwrotów, pokazujących jak ważne jest ciepła atmosfera i domowe ognisko. Samo słowo “kominek” wzbudza pozytywne konotacje. Bycie razem daje poczucie bezpieczeństwa, zapobiega wyalienowaniu, a to zwiększa poziom poczucia satysfakcji i szczęścia każdego człowieka, co zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Przebywanie w ciepłych pomieszczeniach poprawia nasze poczucie komfortu zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Ciepłe miejsca kojarzą nam się z łonem matki, dlatego dobrze jest się zrelaksować w odpowiednio nagrzanym miejscu, zawsze wtedy, kiedy mamy jakiś problem. Po powrocie z pracy, zwłaszcza zimą, gdy na zewnątrz jest ciemno i zimno, przy ciepłym kominku, z łatwością przypomnimy sobie letnie chwile, kiedy słońce ogrzewało nas na plaży. Odpowiednio ogrzane ciało, przesyła sygnał do mózgu, do ośrodka odpowiadającego za pracę układu nerwowego, które uspokoją napięte mięśnie i może zwalczyć nawet silny ból. Działa to relaksującą na całe ciało, a to sprawia, że zaczynamy się czuć po prostu dobrze i spokojnie. Dzięki temu możemy zapomnieć o problemach, i po prostu odpocząć, a to sprawia, że na drugi dzień jesteśmy bardziej efektywni w pracy.